Co to jest LNG

Historia LNG ma swoich odkrywców, bohaterów i pionierów. A także polski wątek, bez którego gaz płynny nie zrobiłby w naszych czasach tak oszałamiającej kariery.
LNG może być przewożony na duże odległości z miejsc, do których poprowadzenie tradycyjnych gazociągów nie jest możliwe.

LNG to schłodzony do -162⁰C zwykły gaz ziemny. Taki sam, jak przesyłany do Europy z dalekiej Syberii, ale – i to jest zasadnicza różnica – oczyszczony z rozmaitych dodatków, jakie zawiera jego lotny protoplasta: z wody, ciekłych węglowodorów, dwutlenku węgla. Składa się prawie w całości z czystego metanu. Dzięki zmianie stanu z lotnego na płynny i zmniejszeniu jego objętości o 600 razy, można go przewozić cysternami samochodowymi czy kolejowymi, a przede wszystkim specjalnymi statkami – metanowcami.

Historia gazu płynnego LNG to przykład, jak wielkie wynalazki zmieniają gospodarcze dzieje świata. Gaz skroplił po raz pierwszy genialny brytyjski fizyk i chemik Michael Faraday w 1823 r. Przełomowego odkrycia dokonali 60 lat później w Krakowie dwaj Polacy: fizyk Zygmunt Florenty Wróblewski i chemik Karol Olszewski – skroplili składniki powietrza, najpierw tlen, a później azot. Osiągnięcie było tak wyjątkowe, że świat nauki pamiętał o nim jeszcze wiele lat po śmierci Wróblewskiego (zmarł w 1888 r.) i w 1976 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jego imieniem krater na Księżycu.

Po odkryciach Polaków, historia gazu skroplonego potoczyła się w szybkim tempie: w 1896 r. niemiecki inżynier i przedsiębiorca Karl Paul Gottfried von Linde zbudował pierwszą chłodziarkę, pierwsza instalacja do skraplania gazu ziemnego zaczęła działać w Wirginii Zachodniej w 1917 r., a pierwsza komercyjna instalacja została zbudowana w Cleveland w stanie Ohio (USA) w 1941 r. – produkowała dziennie 76 ton LNG (współczesne terminale wytwarzają go tysiąc razy więcej).

Po raz pierwszy gaz płynny został przesłany na statek i wyprawiony na inny kontynent w styczniu 1959: przebudowany z transportowca z II wojny światowej tankowiec Methane Pioneer odebrał ładunek LNG z Lake Charles z USA i zawiózł go do Canvey Island w Wielkiej Brytanii. Rozwój rynku LNG na światową skalę zaczął się w 1964 r., kiedy British Gas Council rozpoczął regularny import LNG z Algierii.