Polskie LNG partnerem głośnego wydarzenia w Świnoujściu

16 czerwca 2015
Dni Twierdzy na Wyspach to impreza, która odbywa się w Świnoujściu od 5 lat i służy szeroko pojętej promocji kurortu i edukacji historycznej. W tym roku po raz pierwszy odbyła się w czerwcu, by w dodatkowy sposób uświetnić 250-lecie nadania praw miejskich miastu Świnoujście. Spółka Polskie LNG, realizując zadania w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu, została mecenasem całych obchodów.

Na bałtyckiej plaży w ostatni weekend pojawiła się prawdziwa husaria, która starła w pył szwedzkie zagony. W bezpośrednim starciu zmierzyło się ponad 100 rekonstruktorów.

– Po czterech edycjach, które odbywały się w realiach I i II wojny światowej, cofnęliśmy się do XVII wieku, gdy na uznamskich plażach lądowały szwedzkie wojska, a Pomorze Zachodnie było miejscem przemarszu wojsk Stefana Czarnieckiego (w 1657 i 1658 roku). Nie do końca zostały one mile wspominane, bowiem wojska Czarnieckiego spaliły w okolicach Szczecina ponad 150 wsi. Wcześniej na uznamskich plażach lądowała szwedzka armada – tłumaczy Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, organizator wydarzenia. – Inspiracją dla naszego wydarzenia było lądowaniem na Uznamie w 1630 roku szwedzkich wojsk prowadzonych przez Lwa Północy – króla Gustawa Adolfa II. Szwedzi wybudowali w Karsiborze prawdziwy port wojenny, a król nocował na plebanii miejscowego kościółka. Tego typu ciekawych wydarzeń z historii Pomorza Zachodniego jest więcej. Mamy nadzieję, że takie imprezy jak nasze, będą o nich przypominały i w ciekawy sposób popularyzowały historię.

Dni Twierdzy na Wyspach były kulminacyjnym punktem obchodów 250-lecia nadania praw miejskich miastu Świnoujście, których mecenasem została spółka Polskie LNG.

– Świnoujście liczy sobie ćwierć wieku. Od kilku lat jesteśmy jego częścią, tworząc tożsamość tego miasta. Czujemy się odpowiedzialni za nasze działania i mieszkańców, stąd nie mogło nas zabraknąć na tak doniosłym jubileuszu – podkreśla Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG. – Tym bardziej, że spółka współpracuje z lokalną organizacją turystyczną od 2012 roku.

Dni Twierdzy na Wyspach to tylko jedno z kilku wydarzeń promocyjnych, w których uczestniczy spółka Polskie LNG. Przed nami jeszcze żeglarskie Świnoujście Match Race oraz Sail Świnoujście, a także Dzień Miłośników Latarń Morskich i FAMA. W organizacji tych wydarzeń spółka również uczestniczy.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęciową oraz specjalnym wydaniem lokalnego tygodnika Kroniki Portowe.