Bezpieczna plaża z WOPR i Polskim LNG

17 lipca 2015
Świnoujskich ratowników wspiera Polskie LNG – taka informacja pojawi się w najbliższy weekend na koszulkach, wieżyczkach oraz w bazie ratowników WOPR w Świnoujściu. Spółka trzeci rok z rzędu zaangażowała się finansowo w poprawę bezpieczeństwa i propagowanie bezpiecznego wypoczynku nad wodą. W ramach projektu „Bezpieczna plaża” ratownicy dotrą z działaniami edukacyjnymi do setek tysięcy plażowiczów.
Pierwsze pokazy ratownictwa wodnego już 18 i 19 lipca

Strategiczna współpraca Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i spółki Polskie LNG, budującej na prawobrzeżu Świnoujścia terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego, realizowana jest pod nazwą „Bezpieczna plaża”. Jest to jeden z modułów szerszego programu „Bezpieczne miasto”, w ramach którego, oprócz działań edukacyjnych nad wodą, z zasad udzielania pierwszej pomocy szkoleni są uczniowie świnoujskich szkół oraz kierowcy komunikacji miejskiej. Nowe kwalifikacje w ramach profesjonalnych szkoleń nabywają także ratownicy medyczni i pielęgniarki. Spółka doposaża ponadto niektóre placówki w sprzęt ratujący życie.

– Wszystko po to, żeby realnie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa społeczności Świnoujścia i gości odwiedzających kurort. Nasz program kształtuje dzieci i młodzież jako pokolenie świadome potrzeby niesienia pomocy innym i potrafiące w sposób kompetentny tej pomocy udzielać. Szkolenia służb ratunkowych oraz personelu medycznego wpływają z kolei na wzrost skuteczności ich działania – tłumaczy Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG i dodaje, że jako największy inwestor w regionie, odpowiedzialny sąsiad lokalnej społeczności, Spółka jest zobowiązana wspierać inicjatywy poprawiające bezpieczeństwo.

Projekt „Bezpieczna plaża” startuje już w najbliższy weekend, 18-19 lipca i rozpocznie się pokazami ratownictwa wodnego, przygotowanymi przez Grupę Interwencyjną WOPR Świnoujście (plaża na wyspie Uznam, godz. 11). W tej samej lokalizacji i tym samym terminie odbędą się również zajęcia edukacyjne w Szkole Pierwszej Pomocy, gdzie całe rodziny wypoczywające na świnoujskich plażach będą mogły zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pomocy osobie tonącej i posługiwania się podręcznym sprzętem ratunkowym.

– To będzie bardzo emocjonujący i angażujący program – zapewnia Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor WOPR województwa zachodniopomorskiego. – Uczestnicy, obserwujący pokaz umiejętności i możliwości naszych ratowników, na własne oczy przekonają się do czego prowadzi brak odpowiedzialności i wyobraźni w wodzie. W programie m.in. asekuracja tonącego, pokazy użycia defibrylatora i resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Ponadto pokaz wykorzystania sprzętu motorowego, w tym łodzi oraz skutera z platformą ratowniczą. Na zakończenie pokazów i Szkoły Pierwszej Pomocy wręczymy drobne upominki.

W ramach projektu odbędą się w sumie cztery takie pokazy, kolejne: 01-02.08 i 08-09.08 (Warszów) oraz 15-16.08 (Uznam). Na tym projekt „Bezpieczna plaża” się jednak nie kończy. Oprócz zajęć edukacyjnych oraz pokazów ratownictwa, przez całe wakacje rozdawane będą dzieciom opaski bezpieczeństwa z miejscem do wpisania numeru telefonu rodzica. Polskie LNG sfinansowało ich produkcję.

– W ubiegłym roku na świnoujskich plażach rozdaliśmy 1500 takich opasek. Dzięki nim, udało się ograniczyć liczbę zaginięć dzieci na plaży o ok. 40 procent – dodaje Apoloniusz Kurylczyk.

W planach na lipiec (25-26.07) są także Mistrzostwa Polski w ratownictwie morskim, które co roku biją rekordy popularności oraz przeprowadzenie turnieju edukacyjnego dla plażowiczów „Terminaliada”, w ramach której przewidziano moc atrakcji.

– Nowością jest wyposażenie ratowników w 50 kompletów profesjonalnej odzieży, dzięki której będą wykonywać swoje działania bez względu na warunki pogodowe – dodaje Maciej Mazur. – Z dumą informuję, że hasło „Świnoujskich ratowników wspiera Polskie LNG” będzie widoczne nie tylko na koszulkach i kurtkach, ale także na wieżyczkach i w bazach ratowników.

Współpraca Polskiego LNG i zachodniopomorskiego WOPR trwa już nieprzerwanie od trzech lat. Realizowana jest głównie na wyspach Uznam i Warszów, gdzie zorganizowanych jest łącznie 700 metrów plaż strzeżonych, na których co roku wypoczywają setki tysięcy turystów. W ubiegłym roku pokazy ratownicze w ramach „Bezpiecznej plaży” obserwowało ponad 70 tysięcy widzów.

Więcej informacji o projekcie na portalu edukacyjnym spółki: www.lng.edu.pl

opaska

W ramach „Bezpiecznej plaży”, jak co roku, ratownicy będą rozdawać dzieciom specjalne opaski bezpieczeństwa. Taka dziecięca wizytówka zawiera numer telefonu rodzica, który napisany niezmywalnym tuszem, pozwala na szybki kontakt z opiekunami.