Na zaproszenie Polskiego LNG S.A. CNK odwiedziło Świnoujście!

Przyjmowana entuzjastycznie wystawa „Eksperymentuj!”, przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik, odwiedziła 24.10 br. do Świnoujście. Jako pierwsze zobaczą ją w najbliższy czwartek dzieci ze świnoujskich przedszkoli oraz uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1.

Przyjmowana entuzjastycznie wystawa „Eksperymentuj!”, przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik, odwiedziła 24 października  Świnoujście. Jako pierwsze zobaczyły ją dzieci ze świnoujskich przedszkoli oraz uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1. Mobilna wystawa, która zjeździła Europę i którą obejrzało dotąd ponad 200 tysięcy widzów, odwiedziła kurort na specjalne zaproszenie spółki Polskie LNG, inwestora terminalu do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Zajęcia dla dzieci były połączone  z warsztatami, podczas których mali widzowie mogli dowiedzieć się, do czego ma służyć budowany w prawobrzeżnej części Świnoujścia terminal, jakie statki będą do niego przypływać, dostarczając skroplony gaz ziemny i jak będzie wyglądał ich rozładunek. Spółka Polskie LNG wraz z Fundacją All Sports Promotion organizowały już podobne zajęcia dla przedszkolaków z Koszalina i Kołobrzegu. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem.

– Przykładamy szczególną wagę do edukacji najmłodszych – mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG S.A. – Zwłaszcza, jeśli możemy wiedzę na temat powstającego terminalu, pierwszego w tej części Europy, przekazać naszym najbliższym sąsiadom. Dlatego też postanowiliśmy połączyć ją z nietuzinkowym wydarzeniem, czyli pokazami zorganizowanymi przez słynne Centrum Nauki Kopernik.

Podczas prezentacji wystawy „Eksperymentuj!” animatorzy z warszawskiego CNK w przystępny sposób przedstawili dzieciom kwestie związane z magazynowaniem i regazyfikacją LNG. Spotkania w Świnoujściu (Gimnazjum Publiczne nr 1, ul. W. Witosa 12) zostały wzbogacone również poprzez ciekawe konkursy oraz konkurencje sportowe prowadzone przez piłkarzy Miejskiego Klub Sportowego Flota Świnoujście.

Mobilna wystawa CNK cieszy się ogromną popularnością. Odwiedzają ją tłumy gości. Wszędzie, gdzie się pojawi, wzbudza zachwyt, a warto tu wspomnieć, ze gościła np. w Hiszpanii i Grecji. Ekspozycję tworzy piętnaście interaktywnych eksponatów o tajemniczych nazwach – m.in. kula plazmowa, wirujące krzesło, najszybsza zjeżdżalnia, uwięziona piłka czy silny jak serce. Wraz z wystawą w Świnoujściu przyjechało trzech animatorów z Centrum Nauki Kopernik. To pasjonaci, którzy objaśniali działanie eksponatów i pomagali zrozumieć zjawiska naukowe prezentowane podczas pokazów.

Współpraca spółki Polskie LNG z Centrum Nauki Kopernik to nie tylko zaproszenie wystawy do Świnoujścia. Inwestor terminalu LNG podjął z Centrum strategiczną współpracę, na podstawie której został wyłącznym partnerem Laboratorium Fizycznego CNK. W siedzibie Centrum w Warszawie w każdy weekend odbywają się interaktywne zajęcia, podczas których uczestnicy z bliska przyglądają się m.in. zjawiskom fizycznym wykorzystywanym w procesach przesyłania gazu. Mogą również samodzielnie eksperymentować i wykonywać efektowne doświadczenia. Polskie LNG zostało także patronem Kopernikowego eksponatu „Woda, elektryczność, gaz” stanowiącego element stałej wystawy „Człowiek i środowisko”. To interaktywna gra, polegająca na konstruowaniu sieci miejskich – gazowej, elektrycznej i wodociągowej.