Metanowce – pływające giganty

Tankowce LNG, zwane inaczej metanowcami, są jednymi z najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie statków na świecie. 
Do portu w Świnoujściu będą przypływały metanowce typu Q-Flex

Te posiadające monstrualne rozmiary jednostki transportują skroplony gaz ziemny w gigantycznych zbiornikach-termosach, w których metan utrzymywany jest w temperaturze wrzenia (-162ºC). Zbiorniki przechowujące LNG budowane są z najwyższej jakości stali, a całość zabezpieczona jest złożoną warstwą izolacji. Dla zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa metanowce wyposażone są m.in. w podwójne kadłuby oraz systemy bezpieczeństwa, aby utrzymywać bardzo niską temperaturę oraz by chronić surowiec przed nagrzaniem.

Do portu w Świnoujściu będą przypływały metanowce typu Q-Flex. Mają one pojemność
do 216 tys. m³, zanurzenie 12,5 m, szerokość 50 m i długość aż 315 m, a więc tyle co długość Stadionu Wembley. Na metanowcu zmieściłyby się aż cztery Jumbo Jety. Tego typu statki są znacznie większe od tych dotychczas obsługiwanych przez port w Świnoujściu, dlatego konieczna była budowa nowego falochronu, ostrogi a tym samym  modernizacja całego basenu portowego.

Pierwszy metanowiec został zbudowany w 1964 roku w Barrow-in-Furness w Wielkiej Brytanii. Okręt nosił nazwę: „Methane Princess”, co znaczy: Metanowa Księżniczka. Obecnie po wodach całego świata pływa ponad 350 metanowców.